Ki ali kateri?
Ker pogosto opažam napačno rabo zaimka kateri, sem pripravila kratek zapis o tem.
Najprej razjasnimo: do napačne rabe najpogosteje prihaja v javnih govornih položajih, ko govorec - najpogosteje nevajen javnega nastopanja - skuša govoriti pravilno. In tak govorec se trudi govoriti drugače, kot se govori po navadi - govorimo o hiperkorektnosti. Tako pogosto slišimo razne "Šel sem kupiti kruh" ali "Stekel sem pobrati perilo" ali
Moški, kateri je oropal banko, je bil oblečen [...]
V zgorjem primeru je zaimek kateri rabljen napačno.
Po Toporišiču povzemam: ki se lahko uporablja v vseh sklonskih oblikah, kateri pa le v kombinaciji s predlogom in za pomen tisti, ki, za izražanje svojilnosti ali ko bi bil ki nejasen ali neroden.
Sicer se je v 19. stoletju še uporabljal zaimek kateri tudi tam, kjer zdaj uporabljamo le še ki, ampak že dobro stoletje norma takšne rabe ne dopušča več ...
Zapis je bil prvotno objavljen na blogu Še en blog ;) in je nekoliko preurejen.
Priporočila
Z Nino sem sodeloval pri številnih prevajalskih projektih. Navdušila me je s svojo strokovnostjo, predanostjo delu in prilagodljivostjo. Poskrbi ne le, da so moji prevodi brez slovničnih napak, temveč s svojim izjemnim jezikovnim občutkom vedno zna tudi svetovati, kako bi bilo besedilo mogoče narediti še bolj tekoče.
Klemen, prevajalec
Ko se znajdem v pravopisni zagati, pa naj gre za postavljanje vejic, sklanjanje kratic ali za kakšno drugo pravopisno pravilo, mi Nina vedno priskoči na pomoč.
Suzana, univ. dipl. prav.